Časové osy pěkně a on-line

Publikováno Autor Ondřej Neumajer1 komentář

Pokud si myslíte, že využití časových os je vhodné pouze pro učitele dějepisu, pak vás krátký pohled na představené on-line služby brzy vyvede z omylu. Učitele při pohledu na nabídku možností časových os nemohou nenapadnou náměty, jak atraktivně vypadající výstupy těchto aplikací využít přímo ve výuce. V ideálním případě je možné nechat vytvářet časové osy přímo žáky. Časové osy je možné úspěšně využít i na další činnosti, typicky na monitorování průběhu školního projektu. Musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen nabídkou funkcí, atraktivitou a profesionálním vzhledem výstupů. A přitom je to vše tak jednoduché, že by běžný uživatel Internetu neměl narazit na větší potíže.

Všechny v článku zmíněné služby jsou dostupné zdarma, vetšinou je obchodní model nastaven tak, že za vyšší verzi, která obsahuje více zajímavých možností, je nutné platit. Pro školy ale bohatě postačí základní verze. Všechny služby zároveň hovoří na uživatele anglicky, ale na to si internetový světoobčan jednadvacátého století asi již zvykl.

Internetové on-line služby se neustále vyvíjejí (proto jsou také často označeny jako beta verze) a je pravděpodobné, že to, co jsem zde zapsal nemusí za pár měsíců být už pravda.

Dipity

Internetová služba Dipity [aktualizace 21.9.2019: Dipity již nefunguje, zdůvodnění a odkazy na jiné časové osy v článku] patří nepochybně k tomu nejlepšímu, co na Internetu nalezneme. Ke každé události je možné vložit relativně bohatou strukturu informací: název, datum, podrobnější popis, obrázek, odkaz na Internet, adresu v mapě, odkaz na video. Události mohou uživatelé komentovat. Dipity je propojena s několika sociálními sítěmi (Facebook, Twitter, Digg, MySpace, StumbleUpon). Takže není problém vloženou událost sdílet napříč těmito internetovými službami.

Zadané události umožňuje Dipity zobrazit čtyřmi způsoby: jako klasickou časovou osu (timeline), kde se zobrazí název události, datum a u některých událostí také vložený obrázek. Bohužel se mi nepodařilo přinutit aplikaci, aby zobrazovala obrázky u těch událostí, u kterých jsem si to přál já (například u všech). Druhým způsobem zobrazení je Flipbook, kde se naopak zobrazují obrázky či videa vložených událostí. Lze si to představit jako kdybyste si prohlíželi klasický kinofilm s jednotlivými políčky fotek s tou změnou, že aktivní okénko je mírně zvětšeno. Třetím způsobem je přehledný seznam, kde jsou všechny události zobrazeny chronologicky pod sebou. Čtvrtou možností zobrazení je mapa – aplikace využívá propojení s Google Maps, takže na mapě jsou jednotlivé události, u kterých byla zadána adresa, symbolizovány špendlíkem s popiskem.

Po vložení e-mailové adresy Dipity slibuje, že bude zájemce e-mailem informovat o všech změnách, které v dané časové řadě událostí nastanou.

Timeglider

Jinou zajímavou službou je Timeglider, který umožňuje ke každé události do časové osy vložit patrně vše důležité, co by člověk od takového nástroje očekával: název, datum (ve zvoleném formátu), podrobnější popis, odkaz na Internet, obrázek a případně i ikonu z nabídky, pomocí které lze jednotlivé události třídit např. dle typu. Časovou osu je možné zvětšovat či zmenšovat nebo na ní nastavit prvotní datum, na které se při prvním zobrazení návštěvníkovi osa zobrazí. Navíc je možné u každé události nastavit důležitost, která se projevuje velikostí písma, kterou je nadpis události na časové ose zobrazen. V kombinaci s možností přesného vertikálního usazení názvu události se jedná o výbornou funkci, která umožňuje precizně nastavit, jak má časová osa ve finále vypadat. Aplikace umožňuje zobrazit chronologicky řazený seznam všech aktivit.

Časovou osu Timeglideru je možné napojit na RSS, účet na Flickeru nebo Wikipedie

Ovládání aplikace není bohužel příliš intuitivní, ale lze si na něj zvyknout. Bohužel aplikace neumožňuje vrátit poslední akci zpět (tzv. undo), takže je potřeba být ostražitý. Timeglider neumí češtinu, resp. některé české znaky (např. „ř“ a „ě“) není možné zobrazit, což je v dnešní době faux pas. To je společně s podivným ovládáním patrně hlavní výhrada k tomuto jinak podařenému nástroji.

Poté, co autor nastaví časovou osu jako veřejnou, získá unikátní URL, pod kterým je tato osa dostupná všem zájemcům na Internetu. Poměrně nečekaně nelze z prostředí na adrese http://timeglider.com/ vyhledávat časové osy, které zveřejnili další uživatelé. Bez znalosti URL se tedy k časové ose nikdo patrně nedostane, jedině že byste využili možnost vložit ji do vlastní webové stránky školy jako tzv. embeded objekt (pomocí iframe).

AllofMe

AllofMe je další z úspěšných on-line služeb. Deklarovanou výhodou tohoto nástroje má být dle autorů automatické vytvoření časové osy z jakýchkoli digitálních podkladů, které službě předhodíte. Motivační video je umístěné na YouTube. Samotné časové ose v podobě AllofMe dominují obrázky, což z ní činí velmi přehledný a vizuálně atraktivní nástroj prezentací. Informace o události se zobrazí po najetí myši na obrázek, po klepnutí na tento obrázek se pak objeví bližší informace o události.

Stejně jako u ostatních služeb i zde je potřeba k registraci e-mailová adresa (patrně nemusí být funkční, do té mojí žádná z popisovaných služeb nic neposlala).

AllofMe je skutečně komunitní služba – vyniká v bohaté možnosti propojování s dalšími on-line službami a časovými osami dalších uživatelů. Uživatel může mít zobrazeno více časových os a jednotlivé události, vytvořené například někým jiným, jednoduše pomocí myši přenést do té své časové osy.

Reklamní slogan není daleko od pravdy když tvrdí, že jako zdroj pro událost může být využit „any digital assets you have“. Do aplikace je možné například nahrát video (vlastní či z YouTube), obrázek, dokument PDF či DOC, prezentaci, propojit událost s obrázkem na Picase, Flickeru nebo Twitteru. Připravuje se propojení s událostmi v Google kalendáři a Facebooku. Uživatele může zmást, že některé události se sice vloží, ale teprve po znovunačtení stránky (klávesou F5) se v prohlížeči skutečně objeví.

Návštěvníci si události časové osy mohou prohlížet prostřednictvím SlideShow s volbou z několika působivých grafický přehrávačů (Theme), například v retro prostředí televizního přijímače ze šedesátých let nebo obrázků, které samovolně přijíždějí po malebné cestě.

Bohužel i tato služba má problémy s češtinou a v popisu události nahradí nekorektně některé české znaky za nečitelný paskvil. Zajímavé je, že tato chyba nastává jen v některých případech. Autoři deklarují, že tato služba je zatím pouze beta verze.

Pro představení této služby doporučuji začít na tematicky řazeném seznamu mnoha časových os uživatelů, kde jsou možnosti služby pěkně vidět. AllofMe toho nabízí opravdu hodně, na druhou stranu je její využití doporučil mírně pokročilejším uživatelům internetových služeb.

NEUMAJER, O. Časové osy pěkně a on-line. Nový Jičín : KVIC, 9. 11. 2010.

Jedna reakce na Časové osy pěkně a on-line

  1. Některé aplikace pro časové osy už v současné době neběží.
    Dipity bylo ukončeno, Timeglider byl zahrnut pod Preceden, AllOfMe stránky jsou neaktivní. – Pro tvorbu a zobrazení časových přímek lze využít český projekt Timixi na webu https://www.timixi.com (tvorba osy zdarma, navíc kvízy a hry s údaji osy, sdílení učitel/žák).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *