Mobil do/ze školy

Publikováno Autor Ondřej NeumajerNapsat komentář

K využívání informačních a komunikačních technologií lze zaujímat různá stanoviska. Mobilní telefon nemusí být vždy a všude vítán. Článek o tom, jak se je možné dle vzoru některých států k používání mobilu ve škole postavit.

Některé státy nebo alespoň jejich regionální celky přijaly v minulosti taková opatření, aby mobily ze škol vytlačily. Typickým příkladem je Indie, kde ministerstvo koncem roku 2004 nařídilo ředitelům vyšších typů škol, aby používání mobilů zakázalo. Zákaz se vztahuje na všechny mobilní telefony a zejména na ty s kamerou. Studenti se v případě porušení tohoto zákazu vystavují nemalé peněžité pokutě. Jedním z hlavních impulzů k tomuto rozhodnutí byl skandál s tříminutovým videem, které se prostřednictvím mobilů, MMS a Internetu rozšířilo mezi studenty Delhi Public School. Dvojice sedmnáctiletých milenců, studentů školy, se natočila vlastním mobilem s kamerou při milostném aktu přímo v prostorách školy. Jiným způsobem hodlají mobily potlačovat v Itálii. Technická škola Enrica Tosiho ze severní Itálie se rozhodla využít technologii C-Guard, vyvinutou vojenskými experty z Netline Communications Technologies. Tato krabička ruší v okruhu 80 metrů spolehlivě veškerý signál mobilních telefonů. Podvádění studentů prostřednictvím mobilu by to mělo definitivně učinit přítrž.

Existují ale i opačné přístupy. Docela mne zaujal záměr britské Qualifications and Curriculum Authority, která na podnět vládního rozhodnutí modernizovat zkouškový systém realizovala na vybraných školách výzkumný projekt, kde mobil slouží jako testovací nástroj. Studenti vybraných škol mají možnost skládat test pomocí otázek, které jim zavolá automatizovaný systém. Projekt eVIVA nemá být předzvěstí dalšího směru v oblasti testování, má ale poskytnout důležitou zpětnou vazbu k tomuto způsobu využití mobilu.

Newyorkská nezisková organizace Princeton Review nabízí přípravný kurz na testy SAT. Scholastic Aptitude Test je test studijních předpokladů, který skládají na konci střední školy studenti hodlající pokračovat ve studiu na vysoké škole. Princeton Review nabízí zvláštní verzi určenou pro mobily. Studenti se mohou připravovat na porozumění textu, kritické čtení, aritmetiku, algebru geometrii a slovní zásobu.

Co je lepší? Negativní vlivy moderních technologií eliminovat nebo se snažit využít jejich pozitiv?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *